הגנה על שיטות עסקיות / יונתן ארז

  • Post category:Blog

ממציאים רבים משוכנעים כי לא ניתן להגן על המצאות שיש בהן אספקט פיננסי או כלכלי. משפטים כמו “זו שיטה עסקית” ולכן לא ניתן להגן עליה הם נפוצים בשיחות על פטנטים. למעשה, משפטים אלו שגויים ועשויים למנוע קבלת פטנט מיזמים וחברות הפועלים בתחום הפינטק (fintech), ובכך לאפשר לכל חברה להשתמש ברעיונות והמצאות שפותחו בארץ.

שיטות עסקיות מתחלקות למספר תחומים – מתן קופונים והנחות, העברת כספים בין חשבונות, שיטות תשלום ועוד. חברות פינטק גדולות בעולם מגנות על הטכנולוגיה שלהן במאות פטנטים. דוגמאות טובות לכך הן כמובן פייפאל, EBAY, אמזון וגם בנק אוף אמריקה שמקבל מעל 100 פטנטים בשנה.

פטנט שהתקבל לאחרונה בארה”ב מתייחס לאופטימיזציה של מחיר עבור סחורות ושירותים ברי תוקף (perishable goods). הממציא, אנדרס אקהולם מפינלנד, המציא שיטה לחישוב מחירי סחורות המתייחסת לביקוש לאותם שירותים על גבי האינטרנט, המועד בו השירות חסר תוקף (למשל טיסה במועד מסוים) ופרמטרים נוספים. השיטה שהמציא אקהולם מאפשרת לכל חברה המשווקת את מוצריה אונליין למקסם את התועלת שלה, כך שסביר להניח שמר אקהולם יזכה לתמלוגים ראויים על המצאתו.

במידה ואקהולם היה שומע מחבר שלא ניתן לקבל פטנט על שיטה עסקית או “זוכה” לייעוץ גרוע, הוא לא היה מקבל את הפטנט וייתכן וההמצאה הייתה נשארת במגירה כעוד רעיון שלא יצא אל הפועל.